Freestyle bruslení
Co je freestyle bruslení
Freestyle bruslení (anglicky freestyle skating) je bruslení na kolečkových bruslích volným stylem. Tento styl bruslení nemá žádná omezení, žádná pravidla, může se jezdit kdekoliv. Samozřejmě pokud je to bezpečné pro bruslaře a jeho okolí. Bruslení volným stylem je plné vzrušujících triků a sekvencí, jež je stejně zábavné pozorovat i provádět. Volný styl se často jezdí při hudbě a má v sobě taneční prvky. Freestyle bruslení vychází z klasického bruslení, není proto těžké se je naučit.
Freestyle bruslení v sobě skrývá velké množství výhod, které objevíte po tom, co ho začnete trénovat. Je to forma bruslení, při které se úžasně odreagujete, pobavíte a naučíte novým věcem hlavně díky tomu, že existuje velmi široká škála triků, které si i vy sami můžete vymýšlet. Konec konců o tom je freestyle - volná jízda.
Tento druh kolečkového sportu vám nejen zpříjemní chvíle bruslení, ale po zdravotní stránce i posilní vaše svalstvo a udrží vaši tělesnou kondici. Sami uvidíte, jak rychle se zlepší vaše technika bruslení. Budete mít menší strach pohybovat se po chodnících a stezkách, naučíte se vyhýbat překážkám, včas zabrzdit a odhadovat situace v rušném provozu. Jde o disciplínu pro jednotlivce, není tedy potřeba hledat si společníka, můžete proto trénovat sami neomezeně, kdy máte čas a chuť. Velkou výhodou po finanční stránce je, že nepotřebujeme platit za prostor na tréning (kromě zimy), stačí si najít méně rušný a rovný povrch (např. parkoviště), kde si rozložíte kelímky a můžete začít.
Historie freestyle bruslení
Přesné místo ani čas počátku freestyle bruslení není známo, jisté ale je, že se freestyle bruslení zrodilo v hlavách bruslařů. Nejlépe ze všech freestyle disciplín je zdokumentován slalom:
Vznik a vývoj slalomu ve Francii a Evropě
Rok 1994 se stal velmi důležitý pro vývoj francouzského slalomu. Díky Michelovi Fize a jeho bruslařskému týmu La Défense klubu byli vlastně vytvořené první akrobatické mistrovství Francie. V tomhle čase se to týkalo hlavně disciplín: Speed slalom, style slalom, style jump, High jump a Pure Height. Mezi rokem 1994 a 2003 se událi velké změny a dovolili jim tak představit novou tvář slalomu. Sestavili se pravidla pro speed slalom, a style slalom, díky čemu bylo možné zorganizovat francouzský šampionát. Po roce 1998 se speed a style slalom úplně osamostatnili. To dovolilo bruslařům stát se skutečnými odborníky v každé z disciplín jednotlivě a také zlepšovat její úroveň.
Po roce 2002 se francouzský slalom skutečně otevřel evropským zemím: Itálie, Švýcarsko, Holandsko. Hlavně díky soutěži v Lausanne, která již jestvuje od roku 1996 a také díky Francouzům, kteří se přičinili k evropským soutěžím. Důležitou francouzskou osobností, která měla pro slalom veliký přínos, je Sebastien Laffargue (evropský šampión 1997, 1999 a 2001, 2002). Tím, že navštívil mnoho zemí, přinesl Francii jakýsi zahraniční vliv a tím se stal slalom živějším. Pravidla byla také upravena po dohodě s ostatními krajinami a stali se jednotné pro všechny bruslaře.
Současnost freestyle bruslení
Kolečkové bruslení se rozvíjí čím dál více, a proto také vznikají nové disciplíny. Je to sport sice zatím neolympijský, ale více méně v každé zemi ho lidé znají. Někde více, někde méně. Uvedeme zde alespoň ty země, v nichž je tento sport nejvíce rozšířen:
Pokud mluvíme o tanci na bruslích, není možné nezmínit Anglii. Například v Londýně se můžeme setkat s těmi nejlepšími tanečníky právě na Trafalgar square nebo v Hyde parku a pro ty, co mají rádi indoor sály, jsou pravidelně pořádané Roller disco jako ulité.
Co se týče slalomu, tak této disciplíně nejvíce holdují Francouzi, i když první pokusy byly kdysi dávno v USA. Dalo by se říci, že Francouzi vše kolem Freestyle slalomu rozběhli na oficiální úrovni a dnes se pořádají mezinárodní soutěže díky asociaci IFSA (International Freestyle Skaters Association). Další země, v nichž je Freestyle rozvinut na velmi dobré úrovni, jsou: Itálie, Švýcarsko, Rusko a nelze opomenout Koreu.
U nás se freestylové disciplíny slalom a Roller dance rozvíjí pomalu. Ale jak se říká: „Vše musí uzrát.“ Velký posun ve freestylu v Česku však jde vidět díky Lence LENE Buchcárové a nadšencům, kteří se freestyle bruslení věnují.